Cesta na Ebro

Pár rad na cestu :

 

Chtěla jsem napsat pár užitečných rad  a informací při cestování autem  nebo letadlem do slunného Španělska na vysněnou řeku RIO EBRO.  Třeba se vám bude něco hodit, připomínky  nebo dotazy ráda odpovím na emeilu HANCAKOV@SEZNAM.CZ

Cesta autem je výhodná pro ty rybáře, kteří si zakládají na svém vybavení. Zbalíte si všechno potřebné sebou. Narozdíl od letadla ,kde jste omezeni váhou zavazadla. Je potřeba mít sebou zelenou kartu, řidičský průkaz, malý technický průkaz a doklad o zaplacení povinného ručení.

Cesta je sice zdlouhavá , ale většinu cesty pojedete po dálnicích. Z Prahy je to asi 1990 km. Proto na cestu počítejte 20-22 hodin.

Doporučuji cestu přes tyto města:  Praha-Norimberg-Karlstuhe-Mulhouse-Lyon-Nimes-Perpinan-Girona-Leida-Fraga-Mequinenza. V navigaci si raději zadejte Mequinenza ( když si zadáte Caspe, tak některé navigace vás vedou druhou stranou přes hory po úzkých silnicích).

V Německu jsou oproti většině okolních Evropských států řidiči osobních automobilů od nutnosti platit dálniční poplatky ušetřeni. Platí se pouze u vozů nad 12t a to v podobě elektronického mýtného.  Rychlost na dálnici není nijak  omezená. Je pouze doporučená a to 130 km/h.  Počítejte s tím, že čerpací stanice nejsou tak četné jako u nás. Naštěstí  často před benzínkou narazíte na ceduli upozoňující jak daleko je další čerpačka.

Ve Francii se platí mýtné, které je poměrně vysoké. Výše poplatku se tak odvíjí od skutečně projetých kilometrů dálnice. Ceny činí průměrně 7 euro za 100 km. Systém platby je tak, že si vyzvednete lístek při vjezdu na dálnici a platí se na jejím konci. Mýtnice je značená - PEAGE. Na dálnici ve Francii je povolená rychlost 130km/h, za deště 110 km/h. Dálnice jsou většinou tříproudé. Radary jsou značené, tak před nima každý spomalí. Pokuty za prohřešky  jsou obrovské. Ještě upozornění, kdo má řidičský průkaz méně jak dva roky je omezená rychlost 110km/h. Nesmí se používat antiradar!

Ve Španělsku je povolená rychlost na dálnici 120km/h. Na víceproudých silnicích 100 km/h a na ostatních silnicích 90 km/h. Pokuty musíte zaplatit na místě , pokud nejste schopni pokutu  zaplatit, tak vám odeberou vůz do té doby, než pokutu zaplatíte. Mýtné se platí stejným způsobem jako ve Francii. Úsek z GIRONY do FRAGY se dá jet po neplacené silnici. Placená je značená AP-2  a neplacená A-2. Ušetříte tím asi 17 euro (podle sezóny).

Není problém přespat na dálnici v Německu, Francii tak ve Španělsku, ale doporučuji osvětlené odpočívadlo. Benzinky bývají většinou otevřené non-stop. Není to  pravidlo, proto počítejte srezervou a natankujte ( pokud je to možné) během dne.   Pohonné hmoty a mýtné můžete platit hotově nebo mezinárodní platební kartou. 

Za jednu cestu  zaplatíte celkem  za poplatky asi 85 euro, za osobní automobil.

Jak se k nám dostanete z Barcelony?

 

V Barceloně se dáte na silnici značenou A2.  Je to silnice Barcelona - Zaragozza . Můžete využít i dálnici AP2 – ta je placená – 10-13 euro.  Kvalita neplacené dálnice je vynikající, o takových silnicích se nám v ČR může jenom zdát. Rozdíl mezi nimi je snad takový, že na placené je menší provoz a

skoro bez kamiónů.

Pojedete asi 200km po dálnici a sjedete si na sjezdu : FRAGA-MEQUINENZA .   Potom pojedete dál do městečka Mequinenza . Projedete městem až nakonec přes most. Za mostem je už ukazatel-Caspe.

Po této silnici jedete a na 278 km hned za svodidly odbočíte vpravo.  Směrem k vodě po polní cestě. Spodní barák uvody je náš kemp.

 

                                                            

Cesta letadlem

Výhodou cestování letadlem je, že je to rychlé a pohodlné. Letenky vám rádi objednáme. Z ČR létá společnost Vueling a ČSA. Ze Slovenska a Polska létá nízkonákladová společnost Wizzair.

Cena letenky se pohybuje podle sezóny a obsazenosti letadla. Neustále se ceny letenek mění a vyplatí se je sledovat na internetu. Platí pravidlo: čím dříve si zakoupíte letenku, tím je levnější. Každá letecká společnost má jiné podmínky pro cestování. Je potřeba si je důkladně pročíst. Mimo jiné se liší povolenou hmotností přepravovaných zavazadel, nebo jejich cenou. Někdy zavazadla nejsou v ceně letenky.  Do letadla si můžete vzít 5-10 kg a druhé zavazadlo 15-23kg ( jak už jsem se zmiňovala, každá letecká společnost má jiné přepravní podmínky). Pruty se balí do tzv. tubusů. Odbavují se zvlášť, platí se za ně jako za sportovní vybavení. Většinou se vyplatí si pruty od nás půjčit. Ceny za nadměrné a sportovní vybavení letecké společnosti mají docela drahé.

S rezervací letenky vám ráda pomůžu.

Do Barcelony pro vám můžeme po dohodě přijet, nebo si půjčíte auto v půjčovně. Do Caspe  je to z Barcelony asi 250 km.

TIp na půjčovny aut: AVIS, HERTZ, EUROPCAR, NATIONAL ATESA, TRAVEL JIGSAW, nebo každá let. spol. má odkazy rovnou u rezervace letenek.

Cena se odvíjí podle sezóny a typu auta. Rezervuje se on-line na internetu. Platí se kartou na místě a je potřeba mít na kartě dostatečnou hotovost, protože si berou nějakou  vratnou kauci, která se při vrácení vozu  vrací. Některé kanceláře půjčoven aut najdete také v přízemí terminálů B a C v Barceloně.

 

Ať už se rozhodnete jet autem nebo leťet letadlem, tak vám přeji příjemnou a bezpečnou cestu.          

                                                                                      Hana Kovářová

 

KALENDÁŘ AKCÍ

«ÚNOR»
POÚTSTČTSONE
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728

OBLÍBENÝ RECEPT

Magazín